wtorek, 16 lipca, 2024
Aktualności

VIVAT PUŁASKI 2019

Towarzystwo Miłośników Miasta Warki imienia Kazimierza Pułaskiego  z siedzibą w Warce w dniu 7 lipca uczestniczyło w paradzie  „Vivat Pułaski”, która  odbyła po kilkuletniej przerwie. Rzecz jasna , najbardziej  w tłumie przewijały się barwy narodowe Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

By wyróżnić się w tłumie my przygotowaliśmy zielone baloniki z napisem TMMWarki oraz szarfę z pełną nazwą Towarzystwa umieszczoną na zielonym parasolu.

 Soczysta zieleń jest kolorem firmowym  Towarzystwa.

Parada i piknik tradycyjnie był zorganizowany w pierwszą niedzielę lipca.

Jest to jedyna w Polsce „Parada Pułaskiego”, naszego zresztą Patrona.

Przechodzi ona przez miasto z rynku do Parku na Winiarach.

Na czele prowadzi  ją sam „Pułaski” z grupą rekonstruktorów w historycznych strojach. Oprawę muzyczną zapewniła pięknie warecka Orkiestra Moderato.

                  W paradzie jechały zabytkowe samochody i motocykle. Udział wzięli też  nasi współcześni rycerze, czyli “harleyowcy” na swoich maszynach.

Było bardzo kolorowo. Uczestnicy mieli gadżety w barwach amerykańskich i polskich. Na ulicach stali mieszkańcy, którzy dołączali do parady powodując jej rozrastanie. To pokazało, że Parada była oczekiwana przez mieszkańców Warki i nie tylko.

                W winiarskim parku zorganizowano różne atrakcje dla dorosłych i dla dzieci, koncerty wystawy i inne atrakcje jak np. Polska Rewia Konna, walki białą bronią a także grupa Indian. Były też gry planszowe i edukacyjne a także stoisko Wojska Polskiego.

Otwarte również było Muzeum gdzie na wystawie fotografa Cz. Czaplińskiego niektórzy mieszkańcy Warki mogli się odnaleźć na  zdjęciach z wizyty Prezydenta Trumpa w Warszawie.

                                                                                                                                                             Danuta Sadowska