czwartek, 20 czerwca, 2024
Aktualności

„Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi”- Prymas Stefan kard. Wyszyński

W dniu 29 września 2019r we Wrociszewie gm. Warka (pow. Grójec), odbyły się uroczystości, związane z projektem “MONIUSZKO I JEGO CZASY-ZROZUMIEĆ NIEPODLEGŁĄ – Spotkania z Historią i Sztuką, w nawiązaniu do 101-ej rocznicy przybycia Rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez autora projektu Roberta Grudnia. Oprawę artystyczną wypełniły teksty Kardynała zaprezentowane przez Jerzego Zelnika (mimo upływu czasu bardzo aktualne obecnie) oraz wspomnienia ks. kan. Jana Kaczmarczyka – rezydenta w parafii św. Józefa Robotnika w Sochaczewie, pochodzącego z paraf. wrociszewskiej, który wspominał spotkania z Prymasem i niecierpliwością oczekuje Jego kanonizacji.

Uroczystość podzielono na trzy części. Rozpoczęto koncertem pt. „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi”, Następnie została odprawiona Msza św. we wrociszewskim Kościele pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy. Po jej zakończeniu odbyła się ostania część tego koncertu.

Robert Grudzień ponownie zorganizował uroczystości we Wrociszewie, obiecując to już w 2018r., że tu wróci. Miejmy nadzieję, że wydarzenie to stanie się stałym punktem jego planów w następnych latach. Może ze wsparciem naszego Urzędu Miasta i Gminy?. Dlaczego wybrał to miejsce? Tak o tym powiedział wprowadzając słuchaczy w to wydarzenie:

„Ojciec Prymasa Stanisław w parafii wrociszewskiej pełnił funkcję organisty od 1918r przez 30 lat. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym i społecznym. Sam Stefan Wyszyński jeszcze jako kleryk w domu ojca spędzał czas wolny od studiów seminaryjnych. Chętnie przebywał wśród mieszkańców Wrociszewa, także pomagając im w pracach gospodarskich, czy towarzysząc w odpoczynku nad rzeką Pilicą i okolicznych łąkach, co znajduje potwierdzenie we wspomnieniach ówczesnych wrociszewian i relacjach ich potomków.

W czasie IIWŚ dwukrotnie ukrywał się tu, we Wrociszewie, przyszły Prymas przed aresztowaniem przez gestapo a następnie przed komunistyczną bezpieką a mieszkańcy zachowali w tajemnicy jego obecność. Na wrociszewskim cmentarzu jest pochowany ojciec Prymasa (1970r), w którego pogrzebie uczestniczył kardynał Karol Wojtyła – przyszły Papież. Po śmierci ojca Prymas nadal bywał we Wrociszewie, spotykał się z mieszkańcami i na wspólnych modlitwach.”

Prymas Tysiąclecia to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski, którą warto przypominać systematycznie. W 2019r przypada 101. rocznica przybycia Wyszyńskich do Wrociszewa. Te uroczystości to także uhonorowanie mieszkańców tej miejscowości, którzy są wierni pamięci kard. Wyszyńskiego i jego bliskich, przypomnieć wiedzę o lokalnej historii i uczcić postać Prymasa Tysiąclecia.

Okolicznościowy list od Kardynała Kazimierza Nycza odczytała Anna Drela autorka scenariusza. Oprawę artystyczną wypełniły wspomnienia i teksty Kardynała zaprezentowane przez aktora Jerzego Zelnika, kojarzonego z rolą Ramzesa XIII w filmie „Faraon”. Pieśni wykonane przez p. Dariusza Stachurę (tenor), którego w 1997r po występach w Chicago prasa amerykańska okrzyknęła “Polskim Pavarottim” – dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi. Artystom akompaniował Robert Grudzień – artysta muzyk (organy, fortepian, klawesyn), kompozytor, dyrektor festiwali muzycznych, producent muzyczny i teatralny). Brawurowo zagrał na skrzypcach Bogdan Kierejsza absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec wybitnego polskiego wirtuoza prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Towarzyszył mu również grając na Fletni Pana i cymbałach Georgij Agratina – Profesor Akademii Muzycznej w Kijowie, wirtuoz gry na tych instrumentach.

Wysłuchanie tak utalentowanych i sławnych artystów w małej wiejskiej miejscowości to było wielkie wydarzenie i uczta duchowa. A brawurowe wykonanie utworu A. Chaczaturiana „Taniec z szablami” przez duet B. Kierjsza i G. Agratina wywołało burzę oklasków, za którą artyści podziękowali bisem. W czasie mszy na organach grał Kamil Wemberger i śpiewał prowadzony przez niego wrociszewski chór. A uczestnicy mszy z wielkim zaangażowaniem śpiewali piękne pieśni m.in. Barkę i Modlitwę obozową – pierwszą pieśń żołnierską, która powstała w okresie II Wojny Światowej, napisana w obozie w Rumunii, gdzie znajdowali się internowani polscy żołnierze.

We mszy uczestniczyli bardzo licznie nie tylko mieszkańcy parafii, a także duża ilość gości z terenu Gminy Warka.

Wartę przy ołtarzu pełniła Grupa Rekonstrukcyjna z Warki oraz Rycerze Zakonu Jana Pawła II. Na zakończenie na uczestników uroczystości czekała niespodzianka – pyszne ciasta upieczone przez parafianki m.in. panie Urbaniak.

Danuta Sadowska