Kalendarz Wydarzeń

marzec 2018
P W Ś C Pt S N
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najnowsze Wydanie

Listopad - Grudzień 2017
Listopad - Grudzień 2017

Kliknij aby pobrać...

Zachęcamy również do zapoznania się z wydaniami archiwalnymi
poniedziałek, 09 listopad 2015 08:39

Złoty jubileusz Towarzystwa Miłośników Miasta Warki

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

 

Złoty jubileusz Towarzystwa Miłośników Miasta Warki


W dniu 11 października 2015 roku. przypadającym w niedzielę, w 236. rocznicę śmierci Kazimierza Pułaskiego- patrona TMMW, odbyła się piękna uroczystość 50-lecia istnienia, jednej z najstarszych organizacji społecznych w naszym regionie.


Towarzystwo pełni ważną rolę w wareckim społeczeństwie. Kultywuje pamięć o naszych bohaterach narodowych uczestnicząc w uroczystościach patriotycznych, składając wiązanki kwiatów przy pomnikach upamiętniających bolesną historię naszego narodu i paląc znicze na grobach poległych żołnierzy lub modląc się przy obelisku ku czci pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę mieszkańców Warki.


Towarzystwo Miłośników Miasta Warki jest też wydawcą cenionej i dystrybuowanej bezpłatnie w całej gminie gazety wydawanej początkowo pod tytułem Echo Warki” a obecnie pod zmienioną nazwą „ Nowe Echo Warki”.


Towarzystwo skupia obecnie ok. 70, przeważnie starszych osób i jest otwarte na przyjmowanie nowych członków, szczególnie z młodego pokolenia. Jest organizacją apolityczną i jednoczy miejscowych obywateli, mimo istniejących różnic poglądów. Wszystkich nas łączy jednak miłość do ziemi ojczystej i narodu polskiego a w szczególności, do tej małej ojczyzny jaką jest ziemia warecka.


Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się złożeniem wiązanek kwiatów przed pomnikiem Kazimierza Pułaskiego, syna tej ziemi, konfederaty barskiego i obrońcy Jasnej Góry przed wojskami rosyjskimi, „bohatera obojga narodów” polskiego i amerykańskiego. Patronowi Towarzystwa oddała hołd delegacja z Urzędu Miasta i Gminy Warka w osobach pani wiceburmistrz Teresy Knyzio i przewodniczącej Rady Miejskiej Aldony Rzeźnik oraz Radnego Grzegorza Paczkowskiego.


Następnie wiązankę złożyli przedstawiciele Towarzystwa: Prezes -Danuta Sadowska, Wiceprezes -Andrzej Niemirski i Skarbnik - Grażyna Kijuc.

 

delegacja

Po krótkiej przemowie, na tle pomnika wykonano pamiątkową fotografię wszystkich obecnych członków Towarzystwa wraz z osobami towarzyszącymi.

Obraz00003

Kolejnych punktem obchodów jubileuszowych była uroczysta msza św. ku czci zmarłych i żyjących członków Towarzystwa w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Koncelebrowanej mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii ks. kanonik Grzegorz Krysztofik. Przed rozpoczęciem Mszy zabrzmiał Hejnał Warki na trąbkę a modły w kościele zakończone zostały historyczną Pieśnią konfederatów barskich w oryginalnej wersji.

Ubogaceni duchowo uczestnicy uroczystości i udali się w kierunku Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, gdzie odbyła się kolejna, otwarta dla wszystkich, część artystyczna.

Przy wejściu, członkowie komitetu organizacyjnego Krystyna Pączek, Ewa Bajoryńska i Andrzej Marek, wręczali przybyłym gościom specjalne okolicznościowe wydanie „ Nowego Echa Warki”, w którym zamieszczono pieśń napisaną i skomponowaną przez rzemieślnika, ówczesnego wareckiego barda Witolda Grzelewskiego pod pierwotnym tytułem „ Rogalka”. Pieśń ta urosła do rangi hymnu naszego grodu i została wykonana przez wnuka autora Artura Grzelewskiego pod nazwą „Tango Warka”. Do śpiewu w pozycji stojącej zaprosił wszystkich obecnych konferansjer Krzysztof Olczak.

Główną atrakcją programu w tej części był występ chluby Warki – orkiestry „Moderato” kierowanej przez Artura Gębskiego, która powitała publiczność kompozycją „Vivat Warka”.

Przybyłych gości powitali prezes Towarzystwa Danuta Sadowska i wiceprezes Andrzej Niemirski, którzy podkreślili rolę sponsorów w uświetnieniu jubileuszu. Orkiestra zaprezentowała różnorodny program zarówno instrumentalny, jak i w połączeniu z solowym wokalnym występem Aleksandry Widłak.

Wybitnie patriotyczny występ był udziałem Chóru Parafialnego z Nowej Wsi k/Warki, który wzruszył słuchaczy patetycznym wykonaniem Bogurodzicy na męskie głosy oraz trójgłosową Pieśnią Konfederatów Barskich w wersji napisanej przez Juliusza Słowackiego. Występ Chóru prowadzonego przez nieobecnego na uroczystości organistę Mieczysława Brzezińskiego zakończył się Hymnem Sodalicji Mariańskiej ( w zastępstwie dyrygował Artur Malowaniec).

Kolejni wykonawcy z Agencji Promocji Muzyki „ Cantabile” - wokalistka Karolina Woźniak - Zygmunt przy akompaniamencie założyciela szkoły muzycznej Mirosława Osiadacza oraz pianista Jakub Tomala wykonującego utwory F. Chopina zachwycili publiczność tak, że nie mogło obejść się bez bisów.

Część artystyczną zakończył popis musztry paradnej w wykonaniu „Moderato”, prowadzonej przez tamburmajor Annę Kacprzyk, za którą orkiestra zebrała zasłużone gromkie brawa.

Ostatnia, zamknięta część obchodów jubileuszowych odbyła się w sali konferencyjnej Browaru w Warce, zakładu, który był jednym z głównych dobroczyńców obchodów rocznicowych.

Prezes Sadowska w prezentacji multimedialnej streściła półwieczne dzieje Towarzystwa, podziękowała tym, którzy tworzyli historię tego stowarzyszenia i otworzyła dyskusję.

Później był tort jubileuszowy, zwiedzanie Browaru i rozmowy o sprawach różnych.

Na koniec, obecni na bankiecie członkowie Towarzystwa i goście otrzymali okolicznościowe pamiątki. Chętni mogli skorzystać z możliwości zwiedzenia Browaru i napić się wareckiego piwa.

Całą uroczystość uświetniali swoją obecnością żołnierze z grupy rekonstrukcyjnej w barwnych strojach z epoki.

Dokumentację zdjęciową i filmową uroczystości zapewnili Waldemar Tereszkiewicz i Artur Kaczmarek.

Nad nagłośnieniem części artystycznej czuwał Artur Drabik. Bogaty program obchodów jubileuszowych można uznać za udany. Wszyscy uczestnicy okazywali zadowolenie z jego przebiegu.

W-ce Prezes TMM Warki Andrzej Niemirski

Czytany 1894 razy
 
Wykonanie: RGB-Design.pl
Design by : RGB_Design.